Sebestyén Balázs bevallotta: ő is csinált már bombariadót
A műsorvezető szerint akkoriban nagy divat volt a bombariadó.
„Itt az ideje, hogy azt mondjuk, elég volt a fegyveres erőszakból és a lövöldözésekből” – mondta Harris.
Az Egyesült Államok alelnöke, Kamala Harris minderről Ruth Whitfield temetésén beszélt, akit 86 évesen gyilkoltak meg egy buffalói szupermarketben. Május 14-én egy 18 éves amerikai férfi, Payton Gendron megállt egy buffalói bolt pakolójában, kiszállt az autójából, és lelőtt 10 embert, további hármat pedig megsebesített – emlékeztetett a Telex.
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, a bolti lövöldözés után tíz nappal 19 gyereket és két tanárt mészárolt le egy másik lövöldöző a texasi Robb Általános Iskolában.
„Mindenkinek fel kell állnia és egyet kell értenie abban, hogy ez nem történhet meg az országunkban,
és bátornak kell lennünk, hogy tegyünk ellene valamit” – mondta Harris a BBC szerint. Szerinte a megoldás egyértelmű: a támadófegyverek betiltása és a fegyvertartók háttérellenőrzése.
„Tudjátok, mi az a támadófegyver? Egy célra tervezték: arra, hogy sok embert gyorsan megöljön. A támadófegyver egy háborús fegyver, amelynek nincs helye egy civil társadalomban” – hangsúlyozta az USA alelnöke.
Mint ismert, a texasi lövöldözőnél két AR-15-ös típusú félautomata fegyver volt. Miután lelőtték, a rendőrség 1657 lőszert és 60 tárat talált nála. A buffalói lövöldözőnek korábban már volt gondja a hatóságokkal, de később mégis gond nélkül tudott vásárolni egy AR-15 típusú fegyvert.
„Miért kellene bárkinek is megvásárolnia egy olyan fegyvert, amely képes megölni más embereket anélkül, hogy legalább annyit tudnánk, hogy »Hé, ez a személy követett-e el korábban erőszakos bűncselekményt?«. Veszélyt jelent-e önmagára vagy másokra?” – húzta alá Kamala Harris, aki szerint az ilyen háttérvizsgálat lenne az észszerű.
Az általános háttérellenőrzés bevezetésére és a támadófegyverek betiltására irányuló kísérletek eddig viszont akadályokba ütköztek. A kérdés megosztó az Egyesült Államokban, hiszen a demokraták csaknem mindegyike támogatja a szigorúbb ellenőrzést, míg a republikánusok mindössze 24 százaléka – mutatott rá a Telex.
Nyitókép: Kamala Harris, az Egyesült Államok alelnöke. Fotó: GEOFF ROBINS / AFP